TELEFON: (+420) 271 001 211 / E-MAIL: RLC@RLC.CZ   
  • RLC
  • AVON
  • FTTx řešení
  • WDM Systémy
  • Realizace a služby
  • Školení

Předkonektorované optické trasy

Společnost RLC Praha a.s. na základě specifických požadavků vyrábí a dodává zakázkové předkonektorované optické kabely – trasy. Jejich využitím můžete snižovat náklady na instalaci, šetřit čas i prostor při výstavbě datových center, FTTH/FTTX sítí a krátkých optických spojů. Optický kabel, délky a typu dle zadání a požadavků zákazníka, je ve výrobě opatřen optickými konektory zvoleného typu a změřen. Při instalaci optické trasy tak stačí kabel již jen položit a konce s konektory zapojit do optického rozvaděče nebo aktivních prvků, bez nutnosti svařování nebo spojování optických vláken. Dle sekundární ochrany optických vláken použitého kabelu volíme typ rozbočovače (Fan-Out) pro rozvláknění – rozpletení konce kabelu a ochranu optických vláken na koncích kabelu.

  

Aplikace

  • Datová centra
  • Sítě LAN, FTTH
  • Průmyslové aplikace – optické linky

 

Optické trasy s Tubingem

Pro výrobu těchto tras se využívá gelových kabelů s LSOH či HDPE pláštěm a kabelů typu DROP.

Optické vlákno v těchto typech kabelů je chráněné volnou sekundární ochranou nebo je jen v primární ochraně. Pro zakončení kabelu optickými konektory je třeba dodatečná ochrana vláken tzv. tubingem na koncových rozpletech kabelů. Tubing poskytuje vláknu ochranu, jakou má normálně ve standardním patchcordu. Tubing se skládá z trubičky pro zatažení optického vlákna, z kevlarové příze nutné pro dostatečnou pevnost v tahu a z vnějšího LSOH pláště.  Používáme Tubingy o vnějším průměru 2 mm.

Zákazník si podle svých konkrétních potřeb určí typ optického vlákna, konektorů, kabelu, počet vláken, délku trasy a koncových rozpletů. Konektory na rozpletech konců kabelů mohou být odstupňované po cca 3 cm, nebo délky všech rozpletů mohou být stejně dlouhé. Lze vyrobit trasy i s různými kombinacemi typů konektorů.

 Optické trasy z distribučních kabelů

Distribuční kabely mají vlákna v těsné sekundární ochraně o průměru 900 µm. Lze je tedy opatřit přímo konektory stejně jako běžné pigtailové vlákno. Tato ochrana je dostatečná například pro manipulaci s okonektorovanými rozplety na koncích kabelů v rámci optických van rozvaděčů a připojení do optických spojek – couplingů. Po instalaci optické trasy nejsou konce kabelu běžně přístupné a nehrozí jejich poškození neopatrným zacházením. Stejně jako u tras s tubingem lze připravit předkonektorované trasy z distribučního kabelu dle požadavků zákazníka – specifické délky kabelů, typů a počtů konektorů, délka a typ rozpletu.

Pokud je třeba chránit vlákna 900um distribučního kabelu, kdy nebudou uložena v rámci optického rozvaděče, lze použít tubing o průměru 3mm, který zajistí dostatečnou ochranu i při provozní manipulaci s optickým konektorem.

 Ochrana konce optické trasy – rozpletu

 

Konce optické trasy s optickými konektory je nutné chránit při přepravě a při vlastní instalaci. Běžná ochrana spočívá v zabalení do ochranné fólie. Fólie stačí pro trasy opatřené rozpletem s tubingem a běžné podmínky instalace. Pro náročnější instalaci, například delší trasy, průchod stěnou, zatahování do trubek nebo instalačních žlabů, je vhodná další přídavná ochrana konců rozpletu s optickými konektory.

 

Ochrana konce kabelu pomocí ochranného plastového opletu – punčošky. 

Konec kabelu s konektory je opatřen ochranným plastovým opletem. Zajištění opletu na kabelu je provedeno pomocí izolační pásky, kterou jde odstranit spolu s opletem.

Optická trasa s větším počtem vláken musí být zakončena konektory odstupňovaně (typicky á 3 cm), aby bylo možné punčošku na konec trasy nasunout. Na konci kabelu může být umístěna průchodka. Pro kratší trasy lze na konci punčošky použít běžné oko, pro delší trasy (typicky nad 20m) může být trasa opatřena ocelovým lankem s okem.

 

Ochrana konce kabelu pomocí ochranné trubky.

Pro ochranu koncových rozpletů optické trasy s konektory používáme ochrannou ohebnou trubku. Optická trasa musí být zakončena optickými konektory odstupňovaně, aby bylo možné konektory chránit nasunutím do ochranné trubky.

Ochranná trubka je k dispozici v ekonomické variantě typu „husí krk“ s vyšší odolností na boční tlak nebo ve verzi samonosné trubky s integrovaným drátem. Ochranná trubka je na konci kabelu zajištěna průchodkou typu PG (nebo speciální průchodkou pro trubku s integrovaným drátem). Po instalaci optické trasy je trubka sejmuta a je možné její opakované použití.

 

Nabízíme i speciální Fan-Out rozdělovač s poloprůhlednou tažnou ochrannou trubkou pro opakované použití.

 

 

Základní objednací kód Optické předkonektorované trasy:

 

  

Příklad:
OTRRLC T09-E2A/LC-12VL-TUB = základní kód + specifické upřesnění:

Trasa optická 9/125 12 vl. tubing (12x konektor E2000/APC, 12x konektor LC/PC)

vyrobeno z kabelu:  J/A-DQ(ZN)H12E9N-AE02

délka 0,6+120+0,6 m (rozplet A + kabel + rozplet B)

strana A: konektory E2000/APC, neodstupňovaně, PG, ochranná punčoška s ocelovým okem

strana B: konektory LC/PC simplex, neodstupňovaně, PG, ochranná punčoška s ocelovým okem

 

OTRRLC-T50-LC/SC-12VL = základní kód + specifické upřesnění:

Trasa optická 50/125 8 vl. (8x konektor LC/PC, 8x konektor SC/PC)

vyrobeno z kabelu:  J/A-V(ZN)H8G5OM3N-5Ex1

délka 0,65+15+0,65 m (rozplet A + kabel + rozplet B)

strana A: konektory LC/PC simplex, odstupňovaně 30-65 cm, PG, ochranná punčoška s okem

strana B: konektory SC/PC, neodstupňovaně, PG, ochranná punčoška s okem